Nerezové dřezy - výhody, vlastnosti, alternativy
Dřezy z ušlechtilé, nerezové oceli jsou v ČR zdaleka nejrozšířenější.
Není se čemu divit, dřezy z nerezu jsou odolné, trvanlivé, a cenově dostupné.
Díky svým vlastnostem vytlačily dříve oblíbené smaltované dřezy, které jsou sice levné, ale snadno se poškodí.
Hlavní vlastnosti nerezových dřezů:
- Vysoká odolnost proti korozi (rezavění dřezu)
- Hygienicky a potravinářský neutrální
- Potraviny nezanechávají na dřezu žádné stopy
- Nerezové dřezy odolávají kyselinám a skvrnám
- Vysoká odolnost proti nárazům, elasticita
- Absolutně tepluvzdorné
Podle čeho se rozhodovat při výběru nerezového dřezu? Všímejte si tloušťky použitého nerezu a jeho kvality. Také hloubka dřezu je důležitá, přece nechcete mít neustále pocákanou kuchyňskou linku!
Typy nerezových dřezů, tlouštka, druhy a povrchová úprava nerezu
- Nerezové jednodřezy - Pokud bydlíte v malém bytě, nebo hledáte dřez do kanceláře a nejčastěji na mytí nádobí používáte myčku, je jednodřez z nerezu dobrou volbou.
- Nerezové jednodřezy z přídavnou vaničkou - Podobné využití jako u jednodřezu, ale jako bonus můžete používat přídavnou vaničku. Oceníte ji při rozmražování potravin, odkládání nádobí a podobně.
- Nerezový jednodřez s okapem - Plochu okapu využijete po umytí nádobí, nebudete potřebovat okapávač. Okap oceníte také při rozmražování potravin.
- Nerezové dřezy s vaničkou a okapem - Výhody obou předchozích kategorii, hodí se spíše do větších kuchyní.
- Nerezové dvojdřezy - Mají dvě rovnocené vany. Hodí se do větších kuchyní. Dvě vany nabízejí mnohem pohodlnější používání. V jedné můžete mít špinavé nádobí, a v druhém například slévat vodu z těstovin.
- Nerezové dvojdřezy s okapem - Pokud máte prostornou kuchyň nejlepší volbou bude dvojdřez s okapem. Můžete využívat všech výhod dvou dřezů, a zároveň nechat okapávat umyté nádobí nebo rozmražovat.
- Rohové dřezy z nerezu - Hodí se perfektně do malých kuchyní, garsonier a podobně. Pokud navrhujete novou kuchyň, zvažte použití rohového dřezu, je to funkční a originální řešení.
Tloušťka nerezového dřezu je důležitá
Přesto že se na trhu běžně vyskytují levné dřezy z velmi tenkého nerezového plechu, jejich koupi bychom si měli pořádně rozmyslet. Použití tenkého plechu sebou totiž přináší spoustu problémů, kterých si všimneme, až když máme dřez namontovaný a začneme ho používat.
První nevýhodou je, že tenké dřezy vůbec netlumí vibrace. Každý pohyb nádobí při mytí je doprovázený intenzivním hlukem. Dalším problém může způsobovat vodovodní baterie, která se v dřezu z tenkého materiálu viklá a působí vratkým dojmem.
Všimněte si, že dřezy z tenkého nerezu obsahují mnohem větší množství výstupků. Výrobci se tak snaží dohnat sníženou pevnost. Více výstupků však zároveň znamená obtížnější čištění a údržbu.
Tenkostěnné dřezy jsou často v rámci úspor lisují z jednoho kusu materiálu. Pak ale není možné zajistit dostatečnou hloubku pro pohodlné používání.
PŘED KOUPÍ VYZKOUŠEJTE: Zlehka zatlačte rukou do dna dřezu. Dochází k "prohnutí"? Pak je dřez příliš tenký.
Pokud se přes všechny nevýhody rozhodnete pro tenkostěnný nerezový dřez, zkontrolujte okolí otvoru pro instalaci vodovodní baterie, zda je dostatečně zpevněno profilováním.
Jak se zorientovat v různých druzích nerezu?
Pro potřeby výběru ideálního dřezu nám stačí vědět, zda je dřez vyroben z potravinářské nerezové oceli.
Potravinářská nerezová ocel má pevně daný obsah chromu a niklu - 18% a 10%. Někteří výrobci tento poměr uvádějí na balení svých výrobků.
Pokud se u vašeho dřezu začne vyskytovat rez, je to pravděpodobně tím, že výrobce použil nedostatečné poměry chromu a niklu, nebo nebyl dodržen správný výrobní postup.
TIP PŘED KOUPÍ NEREZOVÉHO DŘEZU: Z jakého druhu nerezu je vyroben váš dřez si můžete ověřit velmi snadno. Stačí si vzít sebou do prodejny magnet. Pokud ho přiložíte k dřezu, a magnet silně reaguje, znamená to, že byl použitý méně kvalitní nerez. Čistý potravinářský nerez není feromagnetický. Pokud magnet reaguje jen slabě, nerez je v pořádku, reakci vyvolávají legovací příměsi.
Různé povrchové úpravy nerezu a jejich vliv na funkčnost
přírodní povrchová úprava, lesklý nerez
Tuto povrchovou úpravu známe asi všichni, je nejrozšířenější. Její výhodou je nízká cena, nevýhodou pak větší viditelnost škrábanců a zaschlé vody. Pro čištění dřezů z tohoto materiálu doporučujeme vyvarovat se suchým pastám a pískům, které by mohli způsobit poškrábaní.
Kartáčovaný, strukturovaný a tepaný povrch
Moderní nerezový dřez nemusí být jenom lesklý. Dnes si může každý vybrat nerezový dřez v provedení podle svého vkusu, nebo stylu kuchyně. Různé povrchové úpravy přinášejí i další výhody než jen neotřelý design. Kapky zaschlé vody nejsou na nerezu s povrchovou úpravou vidět. Také škrábance jsou mnohem méně viditelné.Kartáčovaný povrch na nerezových dřezech vzniká kartáčováním dřezu pomocí ocelových kartáčů. Další možnou povrchovou úpravou je tzv. strukturovaný povrch, který vzniká lisováním.
Ručně dělané nerezové dřezy
Chcete do své kuchyně jenom to nejlepší? Přesně na Vás myslí výrobci ručně vyráběných nerezových dřezů.
Jsou vyrobeny technologií svařování z několika kusů masivního nerezového plechu. Převažuje povrchová úprava kartáčování.
Vlastnosti nerezových dřezů
Chemická a tepelná odolnost nerezových dřezů
Dřezy vyrobené z nerezu nemají problém s většinou v domácnosti používaných přípravků a saponátu. Aby to nebylo tak jednoduché, existují samozřejmě výjimky. Je třeba si dávat pozor především na přípravky s obsahem chloru, kyseliny solné a čističům stříbra. Problémem můžou být také silně slané roztoky působící na dřez po dlouhou dobu. Nerez odolává vysokým teplotám, můžete na ně bez strachu položit hrnec rovnou z plotny a dřez bude v pořádku. Pokud Vás zajímají přesná čísla, nerezový dřez zvládne dlouhodobě odolávat 350°C a nárazově až 450°C.
Můžou nerezové dřezy zreznout?
Jak už nám jejich název napovídá, nerezové dřezy by měly být velmi odolné proti korozi.
Jediná rez, která se může vyskytovat na kvalitních nerezových dřezech je rez převzatá z něčeho co už je rezavé. Tato koroze je však pouze na povrchu a nedochází k poškození samotného nerezu. Na druhou stranu dřezy z nekvalitní nerezové oceli mohou mít s rezavěním problémy. Je to způsobeno nízkým obsahem legovacích příměsí (niklu a chromu), případně nedodržením výrobního postupu.
Co je to ochrana patina a samo-regenerační schopnost nerezových dřezů?
Můžou škrábance a rýhy na nerezovém dřezu sami od sebe zmizet? Odpověď vás možná překvapí, je to možné! V prvních týdnech používání se na novém dřezu začnou objevovat docela výrazné škrábance. Po dvou až třech týdnech - při pravidelném používání a čištění - se na povrchu nerezového dřezu začne vytvářet hedvábně matná vrstva.
Její vznik je způsoben žádoucí oxidací nerezu po kontaktu se vzdušným kyslíkem. Tato "patina", široká pouze několik atomů, postupně zakryje škrábance na dřezu. Při čištění se rozbrousí, a zase obnoví. To má po nějaké době skutečně za následek to, že škrábance přestanou být vidět.
Údržba a péče o nerezový dřez
Nerezová ocel je houževnatý a odolný materiál, který vydrží i velmi hrubé zacházení. Problém můžou způsobit ostré předměty, které mohou nerezový povrch poškrábat. Kámen, sklo, keramika jsou tvrdší materiály než nerez. Proto můžou způsobit škrábance na povrchu. Pokud chcete minimalizovat množství škrábanců na vašem dřezu, je potřebné dávat při manipulaci s ostrými předměty (nože, brousky, sklo) pozor.
Je nutné vzít v potaz, že poškrábání při mytí nádobí se v nerezovém dřezu nikdy zcela nevyhnete.
Než umyjete první nádobí
Z výroby je dřez opatřen ochrannou vrstvou, která jej chrání proti poškrábání při přepravě a podobně.
Před prvním použitím je dobré tuto vrstvu odstranit, jinak by se na ní zachytávala špína a mastnota. Odstranit tuto vrstvu je snadné, stačí na to vzít saponát a žínku nebo hadřík.
Čištění nerezového dřezu
- Nikdy nepoužívejte na leštění tvrdou drátěnku, jen jemnou hubičku a čistěte vždy jen v jednom směru, vyhnete se tak viditelným škrábancům.
- Pravidelně odstraňujte nečistoty a vápenné usazeniny.
- Vyhněte se používání čističů obsahujících chlor a kyselinu solnou.
- Zamezte dlouhému působení tekutin obsahujících velkou koncentraci kuchyňské soli.
- Eliminujte kontakt s rezavějícími kovovými díly.
Dřezy můžete pravidelně umývat saponáty a čisticími prostředky na nerez. Pokud chcete pro svůj dřez jen to nejlepší, použijte čistící přípravky a pasty přímo od výrobce dřezu. Vždy dodržujte doporučený postup uvedený na čistícím přípravku, případně v návodu k dřezu.
Skvrnky na povrchu nerezového dřezu
Skvrnky na nerezu jsou zpravidla způsobeny vodními usazeninami na povrchu. Nejedná se o poškození, rez je pouze povrchová. Používání drátěnky, ocelové vodovodní trubky, delší kontakt se zrezlým kuchyňským náčiním - to jsou nejčastější zdroje rzi na nerezových džezech. Jedná se však o rez převzatou, je pouze povrchová a po jejím odstranění se nebude vracet.
Opakující se rezavé skvrny
Pokud se Vám na vašem nerezovém dřezu neustále tvoří rezavé skvrnky, je možné, že jsou ve vašem vodovodním potrubí zbytky stavebního materiálu. Tento problém je častý u novostaveb nebo rekonstruovaných kuchyní.
Pro zjištění stavu vašeho potrubí vyšroubujte z vodovodní baterie Perlátor (sítko) a zkontrolujte, zda se zde nevyskytují nečistoty. Právě zbytky stavebních materiálů (kovové špony, kousky cihel, písek...) znečišťují vodu a následně způsobují vznik skvrn.