DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Jak si vybrat dřezovou baterii

Přečtěte si jak vybrat novou kuchyňskou baterii. Seznamte se s rozdílem mezi stojanovou a nástěnnou baterii, pákovými a kohoutkovými bateriemi, a rozdíly mezi jednotlivými materiály.

Poradíme vám také, jaká baterie se designově hodí do vaší kuchyně. Co je to kartuš a jaké existují vychytávky.

Baterie dle montáže- nástěnné a stojánkové

Kuchyňské baterie se dříve montovaly do stěny (baterie s nástěnnou montáží), dnes jsou mnohem častější stojánkové baterie, které se umísťují do plochy dřezu.

Některé dřezy mají už otvor pro stojánkovou baterii vytvořený. Průměr otvoru je obvykle 35 mm a je vhodný i pro montáž baterií o menším průměru. V případě širších baterií, lze otvor zvětšit pomocí brusného nářadí. U dřezů zakoupených na drez.cz vytvoříme otvor na baterii (a dávkovač, excentr…) zdarma.

Při výběru baterie s nástěnnou montáží byste se měli zaměřit především na volbu vhodné rozteče. V současnosti se vyrábí nástěnné baterie s roztečí 100 mm a 150 mm a různou délkou výtokových ramínek. Tyto kuchyňské baterie se nejčastěji vyrábí z chromu v lesklém či matném provedení.

nástenná versus stojánková.jpg

Pákové a kohoutkové baterie

Nejčastěji se v současnosti setkáváme s pákovými bateriemi. Jejich ovládání je snadné. Páku stačí nadzvednout a nasměrovat tak, aby proud tekl intenzitou, kterou právě potřebujete a aby voda měla požadovanou teplotu.

Kohoutkové ovládání, dříve nejběžnější, dnes mají zejména baterie v retro stylu. Teplota a intenzita proudu se u kohoutkových baterií nastavuje natočením kohoutku pro teplou či studenou vodu. Pro vlažnou vodu je potřeba otočit oba kohoutky současně, tak aby teplota vody byla odpovídala vašim potřebám.

S dalším typem ovládání se setkáváme u automatických baterií, které se spouští při aktivaci čidla.

páková versus stojánková.jpg

Otočné hlavice

Podle toho, jak lze směrovat vývod dřezové baterie, si můžete vybírat mezi bateriemi otočnými o 180 ° a 360 °. Částečně otočné baterie se hodí k rohovým dřezům a dřezům s odkapem. Baterie do kuchyně otočné o 360 ° oceníte pak zejména, máte-li dvoudřez či dřez s odkapem a přídavnou vaničkou či velký dřez. Snadněji s nimi nasměřujete proud vody tam, kde ho zrovna potřebujete.

Pokud potřebujete baterii k dřezu pod okno, vybírejte mezi sklopnými bateriemi. Tyto modely lze ohnout tak, aby vám při otevírání oken nezavázely.

Kartuše

Kartuš je součástí každé baterie a je nezbytnou součástkou pro fungování kuchyňské baterie. Jedná se o destičky umístěné uvnitř dřezové baterie, které se pohybují podle toho, jak manipulujeme s ovládáním baterie (páka, kohoutek). Kartuš v baterii je velmi namáhanou součástkou. Při výběru byste rozhodně měli věnovat pozornost tomu, z jakého materiálu je kartuš vyrobena. Běžně se tato součástka vyrábí z nerezu a keramiky. Keramické kartuše se na rozdíl od nerezových téměř neopotřebovávají a dlouho si zachovávají svou funkčnost.

kartuš.jpg

Baterie dle tvaru

Podle výšky se stojánkové dřezové baterie dělí na na vyšší a nižší. Vyšší stojánkové baterie mají obvykle obloukový, hranatý a pravoúhlý tvar. Tyto modely jsou ideální pro napouštění větších nádob a jejich nespornou výhodou je, že minimálně zavazí při mytí nádobí. Vyšší baterie se hodí zejména do moderních kuchyní, ale vyrábí se i v retro designu. K vyšším bateriím doporučujeme dřezy s větší hloubkou, aby nedocházelo k cákání vody.

Nižší stojánkové baterie se pak hodí do menších kuchyní a stísněných prostor nebo zkrátka tam, kde vám stačí baterie běžných rozměrů. Tyto modely nachází využití v kancelářích a tam, kde se dřez využívá méně často. Pokud si vyberete nižší kuchyňskou baterii, která je otočná o 180 °, může se stát, že vám občas bude při práci v kuchyni zavazet.

Hlavice baterií - perlátor, hadice a filtrační baterie

Dnešní kuchyňské baterie jsou vybavené pro efektivní používání perlátory, sprchovacím režimem, výsuvnou hadicí či filtračním systémem. Moderní baterie obvykle kombinují více těchto funkcí dohromady a je pak jen na vás, co od baterie očekáváte.

Perlátory

Perlátory lze na baterii namontovat, ovšem většina modelů je už jimi vybavena. Perlátor je umístěný na konci vývodu z kohoutku a provzdušňuje proud tekoucí vody. Zjednodušeně řečeno se jedná o speciální sítko, díky kterému proud vody je plynulý (stále stejný) a zároveň se díky němu snižuje množství vody, která odteče. Rozdíl mezi kohoutkem s perlátorem a bez perlátoru není na pohled patrný. Za to úspora vody díky perlátoru je nezanedbatelná.

V oblastech s tvrdou vodou je lépe dbát na častější čištění baterií a v případě zanesení perlátoru lze použít speciální přípravek na odstranění vodního kamene.

Sprchovací režim

Baterie se sprchou mají dva režimy, které můžete snadno přepínat na ramínku. Klasický režim je dobrý při nabírání vody do nádob, umývání hrnečků a podobně. Sprchovací režim je vhodnější pro mytí nádobí, voda dopadá na větší plochu a tak šetříte časem. Dřezové baterie se sprchou jsou vybaveny teleskopickou (vytahovací) hadicí, která vám umožní ještě snadnější umývání, zejména větších kusů nádobí a také s ní můžete napouštět vodu mimo dřez.

sprchova baterie.jpg

Filtrační baterie

Filtrační dřezové baterie zlepšují kvalitu vody pro vaření i přímou konzumaci. Filtrační baterie mají dva obvody na užitkovou a pitnou vodu, které lze jednoduše přepnout.

filtrační baterie.jpg

Přehled povrchových úprav u baterií

Nejčastěji mají baterie kovovou povrchovou úpravu a to buď v lesklém či matném provedení. Nejširší je nabídka chromových baterií. Ke granitovým dřezům se pak výborně hodí granitové kuchyňské baterie. Dále si můžete podle požadavků na vzhled a design vybírat baterie s mosaznou, měděnou či keramickou povrchovou úpravou.

Chromové baterie

Baterie s chromovou povrchovou úpravou patří mezi nejrozšířenější a hodí se k dřezu z jakéhokoliv materiálu, ať už k nerezovému, keramickému či granitovému. Mezi chromovými bateriemi najdete modely stojánkové, nástěnné, s perlátorem, filtrační a sklopné.

Nejlépe ladí baterie z chromu s nerezovými dřezy. Jednotného vzhledu vašeho umývacího centra docílíte, když k dřezu s matnou povrchovou zvolíte baterii taktéž v matném provedení. S lesklým nerezovým dřezem naopak lépe souzní chromové baterie se stejnou povrchovou úpravou.

Volíte-li baterii k tenkostěnnému dřezu, zaměřte se na lehčí baterie menších rozměrů. Ke granitovým a keramickým dřezům můžete vybrat jakoukoliv nerezovou baterii a nemusíte při jejím výběru zohledňovat výše uvedené parametry.

K péči o chromové baterie obvykle stačí voda, trocha saponátu a hadřík. Při větším znečištění lze použít čistící krémy s jemnou strukturou.

Barevné chromové baterie

Barevné chromové baterie jsou dostupné například v černé či bílé barvě. Mezi těmito modely najdete modely v retro i moderním stylu. Výborně doplňují keramické či granitové dřezy v stejné barvě.

lesky chrom.jpg

Granitové baterie

Baterie s granitovou povrchovou úpravou vyrábí firmy zaměřující se na granitové dřezy. Pokud zvolíte baterii a dřez ve stejných barvách od jedné značky v granitovém provedení, dosáhnete jednotného vzhledu vašeho umývacího centra. Každý výrobce má totiž svou barevnou škálu granitového materiálu a zejména mezi šedými a béžovými odstíny mohou být rozdíly patrné. Granitové baterie jsou kombinované s chromem, někdy více či méně přiznaným. Chcete-li mít dokonale sladěnou baterii s dřezem, doporučujeme to konzultovat s prodejcem.

Povrch granitových baterií je tvořen nástřikem z granitu, barviva a akrylátového pojiva. Při neopatrném zacházení, například při nárazu nádobí, může dojít k až odštípnutí kousku materiálu. K čištění baterií z granitu je vhodné mýdlo či saponát, dále voda a jemný hadřík. Nedoporučují se používat abrazivní prostředky a houbičky s hrubým povrchem.

granitová baterie.jpg

Mosazné baterie

Baterie z mosazi se vyrábí zejména v retro, rustikálním a Provence stylu. Vypadají úchvatně, jsou různě zdobené a atypicky tvarované. I přes svůj retro vzhled, co se týče funkčnosti, jsou tyto baterie srovnatelné s jinými moderními modely. Mosazné baterie se vyrábí i v různých barevných provedeních jako je měděná, zlatá či černá. Hodí ke keramickým, granitovým a samozřejmě i k mosazným dřezům. Na rozdíl od chromovaných baterií, jsou na bateriích s mosaznou povrchovou úpravou měně viditelné kapky vody. Mosaz získává časem přirozenou patinu, což dodává bateriím autenticitu. 

K čištění mosazných baterií doporučujeme mýdlovou vodu nebo saponáty určené pro mytí nádobí.

měděná baterie.jpg

Keramické baterie

Baterie s keramickou povrchovou úpravou, jsou lesklé, elegantní a zároveň moderní. Krásně doplňují keramické dřezy. Obvykle jsou baterie s keramickým povrchem vyráběny v kombinaci s chromem, který je viditelný. Při výběru keramické baterie, volte takové modely, která mají více namáhané části (páka, napojení na teleskopickou hadici,...) z chromu. Keramický povrch baterií se může totiž snadno odloupnout a je náchylný na hrubší zacházení.

Pro čištění keramických baterií je nejvhodnější mýdlová voda či saponát. Nejsou vhodné abrazivní prostředky.