DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík

Granitové dřezy

Jen málo věcí je tak odolných a stálých jako kámen. Granitové dřezy mají vzhled a vlastnosti přírodního kamene.

Věděli jste, že granit je druhé jméno pro žulu?

Většinu objemu granitového dřezu tvoří přírodní kámen - křemen a žula. Další důležitou příměsí jsou pojiva.

Do pojiva se přidávají barviva, díky kterým jsou granitové dřezy dostupné ve velkém množství barev.

Granitový dřez vám umožní mít celou kuchyň v jednom odstínu nebo barvě.

e-shop granitové dřezy

Vlastnosti dřezů vyrobených z granitu

Granitové dřezy jsou velice odolné a trvanlivé. Granitové mycí centrum se stane středem vaší kuchyně.

Dřez vyrobený z granitu je homogenní v celém svém objemu, jeho tvrdost je na všech místech stejná. Pokud se rozhodnete pro granitový dřez, je potřeba počítat s jeho větší hmotností. Pro představu, běžný granitový může vážit mezi 13-16kg.

Tenké nerezové dřezy vydávají při používání spoustu nepříjemného hluku. To u granitového dřezu právě díky jeho hmotnosti nehrozí. V tomto směru konkurují granitu dřezy z  nerezu o dostatečné šířce, nebo keramiky, které jsou při používání také velmi tiché.

Granit je obtížné poškrábat. Případné škrábance nejsou díky struktuře povrchu snadno viditelné.

Dřezy z granitu jsou velmi bytelné, upadnutí nádobí při běžném používání by nemělo granitový dřez jakkoliv poškodit. 

Posunování těžkých hrnců a panví může zanechat na povrchu dřezu stopy. Většinou je však snadno odstraníte například pomocí jemného čistícího písku.

Jak vybrat správný granitový dřez?

Tak jako u ostatních dřezů vybírejte tak, aby měl dřez dostatečnou hloubku. Oceníte to při mytí větších kusů nádobí a nebudete muset neustále utírat linku od kapek vody. Vyberte si takovou barvu která vám bude ladit se zbytkem kuchyně. Pokud nakupujete dřez osobně, vyzkoušejte jak vám granit vyhovuje na dotek. Pokud jste z Ostravy a okolí, můžete se podívat do naší prodejny v Ostravě Třebovicích, kde si můžete většinu dřezů osobně prohlédnout a „osahat“.

Není granit jako granit

Dejte si pozor na to, aby byl váš nový dřez vyroben skutečně z granitu, a ne jen z plastu s povrchovou úpravou která se jako granit pouze tváří. Plastové dřezy mají svoje přednosti, ale není možné tyto dva typy dřezů zaměňovat.

Typy granitových dřezů

  • Granitové jednodřezy -Jsou vhodné do malých bytů a garsoniér, případně do kanceláře. Jeho velikost je dostatečná pokud používáte myčku.
  • Granitové jednodřezy z přídavnou vaničkou– Vaničku můžete použít při rozmrazování potravin a okapávání hrnců.
  • Granitové jednodřez s okapem – Okap můžete používat místo odkapávače nádobí. Další využití najde při rozmrazování potravin.
  • Granitové dřezy s vaničkou a okapem -  Kombinace obou předchozích typů dřezů. Výhodné především do větších kuchyní.
  • Granitové dvojdřezy -  Dvě rovnocenné vany oceníte pokaždé při větším množství špinavého nádobí. Nebo můžete v jednou dřezu umývat a v druhém rozmrazovat, nebo slévat vodu z těstovin.
  • Granitové dvojdřezy s okapem – Výhody dvou dřezů a ještě možnost odkapávat nádobí nebo rozmrazovat. Velmi vhodné do velkých kuchyní a pro časté používání.
  • Rohové dřezy z granitu – Pokud máte v kuchyni málo místa mohli by vás zajímat rohový dřez. Je to netradiční řešení které oceníte i v atypických kuchyních.

Druhy granitu od různých výrobců

Silgranit,  Silgranit II

Silgranit II je kameně hedvábný, mimořádně nepropustný a odolný granit. Je odolný teplotám do  280°C. Původním autorem Silgranitu je společnost Schock. Blanco od něj odkoupilo licenci (1984). Blanco dále upravovalo a měnilo recepturu Silgranitu až jsme se dočkali nové, vylepšené verze, Silgranit II. Přečtěte si více informací o granitových dřezech Blanco

e-shop Silgranitové dřezy Schock

Fragranit DuraKleen® PLUS + Sanitized®

Složení Fragranitu je 80% žuly a 20% akrylátové polymerové pryskyřice. Kátkodobě odolává teplotě do 280°C. Je odolný vůči skvrnám, ulpívání nečistot a poškrábání. Franke inovoval povrch svého granitu pomocí povrchové vrstvy Sanitized® která pomáhá udržovat povrch dřezu hygienicky čistý a chrání jej před mikroby a bakteriemi. Fragranit DuraKleen® PLUS + Sanitized® je v současnosti nejnovější verzí granitu od společnosti Franko. Přečtěte si více informací o granitových dřezech Franke

e-shop Fragranitové dřezy Franke

Magranit

Společnost Marmorin pojmenovala svůj granit Magranit. Magranit je vyrobený z křemene, žuly a pojiv. Granitové dřezy z Magranitu jsou pokryty speciální antibakteriální vrstvou Bio Cote® Přečtěte si více o granitových dřezech Marmorin.

e-shop Magranitové dřezy Marmorin

Algranit

Kompozitní materiál od společnosti Alveus. Je příjemný na dotek a má strukturovanou strukturu.  Vyrábí se  v deseti různých barvách. Tři z nich navíc obsahují jemné třpytky které působí moderním dojmem. 

e-shop Algranitové dřezy Alveus

Cristalite +

Společnost Shock začala s výrobou granitových dřezů jako první.Dnes tato společnost drží na své granitové materiály přes 90 patentů! Cristalite + je vyroben speciálně tak aby neobsahoval mikroskopické mezery mezi jednotlivými zrnky žuly. Díky tomu je tento granit jeden z nejsnadnějších na údržbu. Podívejte se na granitové dřezy Shock

e-shop Cristalite dřezy Franke

Cristadur

Premiový materiál vyvinutý společností Shock speciálně pro použití v kuchyních. Červené víno, káva a další potraviny obsahující výrazné barevné pigmenty se od Cristaduru odrážejí a nezanechávají po sobě skvrny.

Všechny dřezy z granitu jsou vysoce hygienické, ale jen na Cristaduru nemá šanci přežít přes 95% bakterii.

e-shop Cristadur dřezy Franke

Čištění granitového dřezu

Díky jedinečným vlastnostem použitého materiálu se na povrchu granitových dřezů neusazují nečistoty a nezůstávají na něm ani viditelné skvrny po zaschlých kapkách vody. Údržba granitových dřezů je velice jednoduchá a nenáročná. 

Před prvním použitím

Dřez otřete hadříkem namočeným do malého množství rostlinného oleje. Po otření opláchněte a utřete dosucha.

Tento postup vždy po několika měsících zopakujte.

Po každém použití

Doporučujeme omýt dřez teplou vodou s přídavkem běžného saponátu. V případě většího znečištění můžete použít tekutý čistící prostředek. Povrch pak otřete jemným hadříkem.

Skvrny a usazeniny na granitu

Skvrny od kávy, čaje, džusů a podobných zabarvujících tekutin by měly být odstraněny co nejdříve. Na dřezech tmavých barev sa můžou objevovat vápennité usazeniny, především, když máte tvrdou vodu. Můžete ji odstranit použitím zředěné kyseliny octové v poměru jedna část octu a tři části vody. Pokud si nevíte rady s trvalejšími skvrnami ve dřezu, využijte nabídku čistícich prostředku na granitové dřezy z našeho eshopu.

Jak se vyrábí granitový dřez

Na začátku všeho je kámen. Může se jednat o žulu (podle které se granitové dřezy jmenují) případně další nerosty vycházející z křemene.  Toto kamenivo se ve formě křemenného písku míchá s pojivem a barvivy. Běžně se používá 80% kameniva a 20% pojiva s barvivy. Barviva mohou zásadně změnit výsledný dojem z dřezu, podtrhují přirozenou barvu kamene.

Směs kameniva pojiva a barviva se nalije do formy a pak se čeká na její vytvrdnutí. Podle použitého pojiva se používají různé formy na odlévání dřezu. Dřezy vyrobené z akrylátu se odlévají do kovových forem. Polyesterové dřezy se odlévají do plastových forem. Vysoké vstupní náklady při pořízení formy a složitější technologický postup výroby určuje vyšší cenu akrylových dřezů.

e-shop granitové dřezy