DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík
Zpět na blog

7 faktů o drtiči kuchyňského odpadu

23 / 10 / 2018 drtiče kuchyňského odpadu


1. Čistá kuchyně

To je pro většinu uživatelů ten největší benefit, který drtič odpadů přináší. Bez drtiče se pochopitelně dá žít, ale jakmile jednou drtič vyzkoušíte, pochopíte. Zeleninu můžete oškrábat pohodlně nad dřezem a všech zbytků se pak zbavíte stisknutím tlačítka. V koši Vám nic netleje a nezahnívá. Žádná hejna mušek. Žádný zápach.Organický odpad třídíte přímo v místě jeho vzniku.

2. Ekologie

Doprava organických odpadů pomocí drtičů a potrubí do čistírny odpadních vod(ČOV) je šetrná a ekologická. Žádná další nákladní auta v ulicích, žádné další odpadní nádoby před domy. V ČOV se odpadní voda rozdělí na kal, vodu a bioplyn. Recyklační okruh se uzavře vypuštěním recyklované vody zpátky do řeky.

3. Spotřeba elektřiny

Drtič potravinového odpadu je elektrický stroj a ke své funkci potřebuje elektrickou energii. Vzhledem k tomu, že drcení probíhá jen několik desítek sekund denně,spotřeba elektrické energie je doslova směšná. 3-4 kWh za rok. Tedy asi 20,- korun českých.

4. Spotřeba vody

Drtič ke své funkci potřebuje proud vody, aby podrcené zbytky mohly odtéct kanalizací. Pro běžnou rodinu se používáním drtiče zvýší spotřeba vody o 4-6 litrů denně. Jedno spláchnutí WC. Organický odpad se však díky drtiči nemusí nekontrolovaně rozkládat na skládce, ale obsažená voda (80% organického odpadu)je recyklována v ČOV a vypouštěna zpět do vodních toků. Z každé tuny organických odpadů tak můžeme recyklovat až 800 litrů vody.

5. Žádné nože ani břity uvnitř drtiče

Navzdory některým filmům americké produkce, drtič není nebezpečný nástroj. Funguje jako poměrně tupé struhadlo, efektu strouhání je dosaženo vysokými otáčkami. Přesto nedoporučujeme do drtiče strkat ruce, stejně jako do mixéru nebo jiných elektrických přístrojů. Pokud to přesto uděláte, drtič Vás pěkně praští přes prsty.

6. Potkani v kanalizacích

Potkani či jiní hlodavci byli v kanalizacích mnohem dříve, než se drtiče začaly používat. Na podrcených zbytcích potravin však nejsou schopni přežít, jsou pro ně příliš malé.Tvrzení, že uživatelé drtičů „krmí“ hlodavce v kanalizacích, je čistý alibismus a nezakládá se na faktech.

7. Drtiče a zákon

Žádný zákon v ČR drtiče nezakazuje. Drtiče však mohou být omezovány kanalizačními řády jednotlivých provozovatelů, který je však právě v tomto bodě v přímém rozporu s § 38 zák.č. 254/2001 Sb., na který se paradoxně odvolává.