DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík
Zpět na blog

Návštěva Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě - Přívoze

10 / 03 / 2015 drtiče kuchyňského odpadu

V sobotu 2. 4. 2016 jsme navštívili Ústřední čistírnu odpadních vod (ÚČOV) v OV Přívoze. Velmi poučná exkurze. Zodpovědný pracovník nás provedl celým areálem a vysvětlil, jak zpracování odpadních vod probíhá.Dozvěděli jsme se: 

•    ÚČOV Ostrava – Přívoz funguje od roku 1997

•    Čistí odpadní vodu z celé Ostravy

•    Obvyklé množství odpadních vod přitékajících z Ostravy – 1 m3 za sekundu

•    Max množství odpadních vod přitékajících z celé Ostravy - 6 m3  

•    ÚČOV je dimenzovaná na populaci 600.000 obyvatel, tj dvojnásobek současné kapacity

•    Odpadní voda projde celým okruhem čištění za 12 – 24 hodin.

•    Odpadní voda prochází několika fázemi čištění

•    Při čištění se využívá mechanických a biologických procesů

•    Tuhé kaly vyhnívají v silech – bioplyn je zachycován v plynojemu, používá se k vyhřívání vyhnívacích nádob a pohání generátory – výroba el. energie

•    Vyrobená energie by pokryla polovinu spotřeby energie ÚČOV

•    Elektrická energie se prodává do sítě jako „zelená“ – dražší

•    Ze sítě se nakupuje „špinavá“ energie – levnější (trochu Kocourkov, ale tak to v ČR podle platné legislativy funguje)

•   Vyhnilé kaly se používají jako hnojivo k rekultivaci – pro vysoké množství těžkých kovů (Ostrava) není možné je použít k hnojení v zemědělství

Den otevřených dveří v ČOV v Ostravě nám umožnil poznat, jak se vlastně zpracovávají odpadní vody a co je potřeba udělat, aby se voda opět mohla vrátit do vodního toku. V našem případě zpět do řeky Odry. A protože podnikatelská činnost firmy Welt Servis s.r.o. s odpadními vodami úzce souvisí, na exkurzi jsme se velmi těšili. 


Chtěli jsme se na vlastní oči přesvědčit, jak hodně (a jestli vůbec) odpadním vodám škodí používání drtičů našimi uživateli. Podle neustálé masáže v médiích totiž uživatelé drtičů způsobují ucpávání odpadních trubek, drtí plasty a plechovky, krmí hlodavce, vylévají do odpadů kýble přepálených olejů, splachují písek a štěrk a v neposlední řadě jsou zodpovědní za devět šmoulů, kteří přišli o život při natáčení vysokorozpočtového celovečerního filmu Táta Šmoula vrací úder. 


Objekt čističky je velmi moderní, byl spuštěn do provozu v roce 1997 a v podstatě vzápětí zaplaven nechvalně známou povodní téhož roku. Znovuspuštění, vylovení, odbahnění, vyčištění nicméně zabralo jen tři měsíce, a od té doby jede ČOV v podstatě bez přerušení. 


Čistírna odpadních vod v Přívoze byla projektována na kapacitu 600.000 obyvatel Ostravy, což je dvojnásobek současného stavu. Jistě vycházela ještě z projektů minulého režimu, který předpokládal, že počet obyvatel Ostravy dále poroste. Což se bohužel nestalo a lidé nám z Ostravy naopak spíše odcházejí. Uvidíme, co přinese budoucnost a jestli se někdy ČOV ke zpracování plánovaných kapacit někdy dostane.
Určitě se shodneme na tom, že zpracování odpadních vod v ČR funguje velmi dobře, protože o něm v podstatě ani nevíme. Tedy pokud právě neplatíme složenku za stočné. Každý dům, každý byt je připojen na odpadní trubku, která použitou vodu odvede do centrální ČOV, v malém procentu případů se o likvidaci postará uživatel ve své domácí ČOV. 


Zpracování odpadní vody v centrální čistírně odpadních vod funguje na principu zrychlení přírodních procesů