Snižte výdaje na svoz odpadů
Běžná nemocnice či školní jídelna ve větším městě zaplatí za odvoz potravinového odpadu cca 3.500,- Kč týdně (údaje z konkrétní nemocnice ve středočeském kraji).
Je tedy pochopitelné, že se gastroprovoz podobné velikosti bude snažit zbavit potravinového odpadu i jinak než svozem. Jelikož zkrmování je již legislativou EU zakázáno, kromě již zmíněného svozu zbývá jen použití drtičů odpadu.
Drtiče odpadů však také nejsou lacinou záležitostí. Prvotní investice jdou řádově do desetitisíců či statisíců korun. Drtič LCD, který je možno použít i v menších gastro provozech, přijde bratru na 16 tisíc Kč bez DPH. Tato řada drtičů však není konstruována na trvalou zátěž a vyžaduje pravidelnou údržbu, výměnu uhlíků apod.
Do velkých kuchyní jsou určeny komerční drtiče. Nejlevnější komerční samostojný drtič přijde na cca 50 tisíc korun bez DPH. Cena stoupá podle kvality provedení a nejlepší drtič americké výroby přijde i na 100 tisíc korun bez DPH.
Komerční drtiče byly od základu navrženy do nelítostných podmínek provozů nemocnic, velkých jídelen a restaurací. Pomaloběžný a silný indukční motor o výkonu 1 až 5 HP, velký litinový drtící talíř, lopatky s wolframovými hroty, tělo z litiny nebo nerezu. Valivá průmyslová ložiska a nezávislé chlazení motoru. Cena je pochopitelně více než třikrát vyšší než u plastového LCD, který je v podstatě jen starším bratrem domácí řady drtičů.
Pokud však vezmeme v potaz náklady na svoz a manipulaci organického odpadu (minimálně 3500 Kč týdně), investice do drtiče se vrátí již po cca čtyřech měsících. A to už je k zamyšlení.
Nutno také přihlédnout k tomu, že komerční drtič je schopen bez odmlouvání fungovat i 10 až 15 let. Tedy v případě, že se obsluha k drtiči chová slušně.
Co znamená chovat se k drtiči slušně? Drtič zpracuje jen a pouze organické zbytky. Plechovky, gumové rukavice nebo plasty není schopen zpracovat a pokud drtičem projdou, mohou jej poškodit. Drtiči neprospívají ani agresívní chemikálie jako louh, Savo, Krtek a podobně.
Ze zkušeností víme, že úplně bezproblémově drtiče fungují v provozech, kde je za stroj zodpovědná jediná osoba, obvykle hlavní údržbář. Hlídá a pravidelně školí obsluhu drtiče, která se mnohdy často mění.