DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík
Zpět na blog

Možnosti spouštění drtiče

01 / 01 / 2018 drtiče kuchyňského odpadu

V podstatě se používají dva typy spouštění drtiče:

■ Pneutlačítko na pracovní desce (možnost dodatečné úpravy)
■ Ovládaná zásuvka (běžné hlavně v USA, nutno připravit při návrhu kuchyně)

Ovládání drtiče pomocí pneumatického tlačítka

Pneutlačítko na dřezu nebo pracovní desce je v našich podmínkách nejčastějším způsobem zapínání a vypínání drtiče. Jedním stiskem drtič spustíte, druhým stiskem vypnete. Pneumatické ovládání se používá hlavně z důvodu galvanického oddělení pracovní prostoru od elektrických obvodů drtiče, protože drtič je napájen 230V z elektrické sítě. Elektrický spínač v drtiči je pak spouštěn tlakovým impulsem přes průhlednou silikonovou hadičku, elektrický obvod je tedy v dostatečně bezpečné vzdálenosti od pracovní plochy na ploše kuchyně. Toto řešení je naprosto bezpečné a pneuspínač můžete spouštět klidně mokrou rukou.

Ovládání drtiče pomocí vypínače na zdi

Kolébkový vypínač nad pracovní deskou je velmi častým řešení hlavně v USA. Zde se totiž od samého počátku počítá s instalací drtiče odpadu do dřezu a tak je tento způsob zanesen v každém projektu ještě před započetím stavby domu nebo bytu.

V bezpečné vzdálenosti od dřezu (nutno dodržet platné normy) je instalován běžný elektrický vypínač, který kabelem ovládá zásuvku pro drtič pod dřezem. Kabel je veden pod omítkou a obkladem, proto je potřeba na toto řešení myslet ještě před započetím stavby nebo rekonstrukce kuchyně.

Toto řešení je velmi jednoduché a bezporuchové. Oproti pneutlačítku v pracovní desce nebo dřezu je spínač umístěn na svislé zdi a není možné jej lehce spustit například malými dětmi, které tak vysoko prostě nedosáhnou. Je možné použít jakýkoliv designový vypínač, popř. vypínač s vyšším IP krytím.

Bezdrátový spínač je moderním způsobem ovládání drtiče, se spoustou praktických výhod. Bezdrátové ovládání vypadá jako běžný kolébkový spínač, a stejně jako on se montuje do běžné hluboké krabice, kterou je nutné předem připravit (zavrtat a připevnit).

Vzhledem k tomu, že bezdrátový spínač má samostatné napájení (baterie 3V) není nutné sekat drážky pro elektrický rozvod, ani se obávat úrazu elektrickým proudem. Po instalaci tlačítka do zdi stačí dát mezi zásuvku do které je připojený drtič redukci dodanou společně se spínačem.