DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík
Zpět na blog

Možnosti likvidace biologického odpadu

22 / 05 / 2014 drtiče kuchyňského odpadu

Proč se vůbec zabývat likvidací potravinových odpadů? Nestačí je prostě vyhodit do popelnice jako jsme to dělali doposud? Proč měnit zaběhané zvyklosti, které doposud fungovaly?

Asi protože pokud budeme dále chrlit na skládky všechny odpady, brzy je nebude kam dávat. Odpadky nás jednoduše zasypou.

landfill.jpg

Až 40% odpadu z českých domácností tvoří právě bioodpad. Nevěříte? Stačí nahlédnout do kteréhokoliv zeleného kontejneru na libovolném sídlišti v České Republice. V létě je nemusíte ani otevírat. Poznáte je už z dálky podle charakteristického zápachu a bzučícího hmyzu. Při troše štěstí zahlédnete i nějakého hlodavce.

Proto jsme začali již před lety třídit papír, plasty a sklo. Za svoz odpadu platíme několikrát více než v minulosti a jinak to v budoucnu nebude. Jako společnost produkujeme čím dál více odpadů, které je potřeba nějak zlikvidovat.

Ale proč se zabývat právě bioodpady?

Protože pokud je necháme jen tak nekontrolovaně rozkládat na skládkách, časem se z nich uvolní metan. Metan je pro zemskou atmosféru 21x škodlivější než CO, který produkují spalovací motory. Metan způsobuje oteplování planety, je to jeden ze skleníkových plynů.

Na druhou stranu metan (zemní plyn) těžíme spolu s ropou a spalujeme pro ohřev anebo výrobu elektrické energie. Považujeme jej za ekologické palivo, protože má vysokou výhřevnost. Nebylo by jednodušší použít selský rozum a metan z rozkládajících se potravin zachycovat? Odpadla by nákladná těžba, přeprava z dalekých zemí, mohli bychom omezit naši závislost na některých státech.

bioodpad-drtice.jpg