DOPRAVA ZDARMA
nad 3 000 Kč
JSME DOVOZCI
rychlé dodání
774 707 287
Po-Pá: 8:00-15:30

Košík
Zpět na blog

Ostravské vodárny a kanalizace vyrábí bioplyn

22 / 07 / 2022 drtiče kuchyňského odpadu

Ostravské vodárny a kanalizace zveřejnili na svém webu velmi zajímavý článek na téma vzniku bioplynu v čistírně odpadních vod.

Jak vzniká bioplyn na Ústřední čistírně odpadních vod?

Na Ostravsku přibývá firem, které vyrábějí elektřinu či plyn, aniž při tom škodí životnímu prostředí. Ekologové to vítají. Na jedné straně Ostravsko často sužuje smog, na druhé straně tu lidé i firmy čím dál častěji uplatňují ekologické způsoby výroby energie.

Nevyužívají přitom jen čisté přírodní zdroje jako slunce či vítr, ale i odpadky nebo třeba kaly.

„To jsou vyhnívací nádrže,“ ukazuje na trojici obřích válcových nádrží Kamila Šuraňová, vedoucí střediska technologie ČOV. Ústřední čistírna odpadních vod, kterou provozují Ostravské vodárny a kanalizace, v rámci své čistírenské technologie přeměňuje znečištění v přitékající odpadní vodě na bioplyn. Z něj vyrábějí elektřinu a teplo. Ročně tu zpracují asi čtyřicet tisíc tun kalů. Shromažďují je ve třech vyhnívacích nádržích, kde se za teploty podobné jako má lidské tělo, 25 až 30 dní rozkládají. Zatímco zbytkový vyhnilý kal se mechanicky odvodňuje, míchá s vápnem a pak využívá při rekultivacích, bioplyn vzniklý při rozkladu kalů se shromažďuje v plynojemu.

„Z bioplynu vyrábíme v kogeneračních jednotkách elektřinu, coby sekundární produkt vzniká teplo,“ vysvětluje Kamila Šuraňová. Elektrická energie se vyrábí na 2 kogeneračních jednotkách, s celkovou kapacitou 800 kilowatů za hodinu a dodává, že kogenerační jednotky fungují na principu spalovacího motoru. Teplo se využívá na ohřev technologie. V současné době jsme ve výrobě elektrické energie soběstační cca ze 40% a ve výrobě tepla zcela.